Види та особливості кабеля

Що таке електричний кабель?

Кабель — провід, що складається з однієї або кількох скручених разом дротів (жил), покритих ізоляцією та захисною оболонкою, і служить передачі електричної енергії сильного струму і зв»язку (телефон, сигналізація). Крім жил та ізоляції кабель може містити екран, сердечник, заповнювач, сталеву або дротяну броню, металеву оболонку, зовнішню оболонку. Кожен конструктивний елемент необхідний працездатності кабелю за певних умов середовища.

На відміну від кабелю, дроти не можуть бути призначені для прокладання під водою та в землі. Перший кабель для прокладки у морі (1850 р.) був без оболонки, ізоляція жил була стійка до вологи, а для захисту використовувалася броня.

Існують також кабелі, що поєднують у собі функції передачі та випромінювання радіосигналів, або перетворення електричної енергії в тепло на великій протяжності.

Основна класифікація.

Функціонально кабелі поділяють за такими типами:

— Силові

Мають переважно промислове призначення і пропускають 3-фазний струм. У побуті рідко використовуються з міжфазною напругою 380 V.

— Монтажні

Призначені для однофазного струму напругою 220 V та використовуються у побуті для прокладання електропроводки. Мають три провідники, призначення одного з яких – підключення до контуру заземлення.

— Сигнальні

Використовуються для передачі радіосигналів, підключення антен, інтернету, в телефонних і обчислювальних мережах і передачі інших керуючих сигналів.

Як вибрати кабель.

Потрібно бути особливо уважним роблячи вибір та звернути увагу на те, з якого металу зроблений кабель. Алюмінієвий кабель дешевший, але швидко окислюється при контакті з повітрям, має обмежену гнучкість і меншу провідність у порівнянні з мідним кабелем. Мідний кабель дорожчий за алюмінієвий, але позбавлений його недоліків.

Так само при виборі треба визначитися з перерізом кабелю (точніше площею поперечного перерізу). Переріз кабелю слід обирати з огляду на навантаження на мережу. Варто враховувати те, що для алюмінієвих проводів слід вибирати переріз на ступінь вище, тому що їх провідність становить близько 60% провідності мідного кабелю. Основні види перерізу: 0, 75; 1; 1.5; 2.5; 4; 6; 10. Одиниця виміру перерізу – квадратний міліметр (мм2).

Обробка кінців.

Кінці кабельної продукції, як правило, потребують підготовки перед монтажем. Процес підготовки кабелю до підключення називають обробкою кабелю. Найчастіше мається на увазі видалення ізоляції на необхідну довжину, монтаж роз»ємів або кабельних наконечників, маркування проводів, електро- та гідроізоляція кінцівок.

Опресовування застосовується при термінуванні та з»єднанні алюмінієвих (мідних) жил кабелів, в основу якої покладено принцип вдавлювання трубчастої частини металевого наконечника (ДСТУ 9581-68 або ДСТУ 7368-70) або сполучної гільзи в жилу кабелю. При цьому відбувається ущільнення дротів жили та утворюється надійний електричний контакт.

Предыдущая статья:



Оставить комментарий

Trustee Plus vertical